2016. június 4., 19:47
Felhívjuk az Olvasó figyelmét, hogy ez a cikk több, mint 8 éve jelent meg, ezért elavult információkat tartalmazhat.

Családja, barátai és tisztelői a szentendrei katolikus temetőben vettek végső búcsút Deim Páltól pénteken. A Kossuth-díjas festőművész a nemzet művésze és Szentendre díszpolgára volt, elkötelezett lokálpatrióta, akinek neve örökre összefonódott Szentendrével.

Deim Pál nem egyszerűen országos és nemzetközi hírű művész volt, hanem városvédő lokálpatrióta, teremtő, építő és kritikus ember, bölcs és nagyon szerethető – fogalmazott Verseghi-Nagy Miklós polgármester. “Tekintetében mélyen gyökerező tudás és humor volt, tudott ámulni, rácsodálkozni és mindezt át tudta adni” – tette hozzá. Szentendre polgármesterének teljes beszéde itt olvasható.

Deim Pál hatalmas életművet, megannyi megfontolásra szánt gondolatot hagyott az utókorra, alkotásokat a képtáraknak és a gyűjtőknek, feladatot a művészettörténészeknek – mondta Rockenbauer Zoltán művészettörténész, hozzátéve, hogy a festő neve örökre összefonódott Szentendrével. “Talán a legnagyobb művészet a világ egy kicsiny szeletét, a szeretett földet emelni kozmikussá” – fogalmazott, a hagyomány, a konstrukció, a szűkszavúság mesterének nevezve Deim Pált. Rockenbauer Zoltán teljes beszéde itt olvasható.

A magyar képzőművészet utóbbi 50 évének megkerülhetetlen, fontos alakja volt – búcsúzott a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) és a művésztársak nevében Farkas Ádám. A szobrász felidézte: Deim Pál számára A csend című képsorozata hozta meg az ismertséget, és nyitotta meg az életművet. “Helyedre lépni nem tud senki, ám egy valamit megpróbálhatunk: a deimséget fenntartani. Megkísérelhetjük, hogy egy kicsit jobban szeressük a hazánkat, a nyelvünket, a helyet, amit az őseink formáltak, hogy nyitottabbak legyünk a szépség, a jóság irányába” – fogalmazott beszédében Farkas Ádám.

Deim Pál május 9-én hunyt el súlyos betegség után. 1993-ban kapott Kossuth-díjat, 2001-ben Kölcsey Ferenc Millenniumi díjat, 2002-ben a Magyar Alkotóművészek Országos Egyesületének nagydíját, 2003-ban Prima-díjat, 2007-ben a Magyar Festészet Napja Alapítvány életműdíját, 2014-ben pedig az MMA kezdeményezésére létrejött Nemzet Művésze díjjal tüntették ki. Szentendre Díszpolgára, a Szentendrei Grafikai Műhely és az Art’éria Galéria alapító tagja, a MűvészetMalom megteremtésének szellemi vezetője és a Szentendre Művészetéért Alapítvány elnöke, majd örökös tiszteletbeli elnöke, elkötelezett és nagy tudású városvédő, fél évszázadon keresztül a Műemléki Albizottság meghatározó tagja, művészeti, várostörténeti- és várospolitikai írások, elemzések szerzője volt. Írásainak gyűjteménye, A nagy művészet csendben növekszik címmel 2016 tavaszán jelent meg Wehner Tibor gondozásában és szerkesztésében.

Deim Pál (a szentendreieknek „a” Deim Pali vagy Pali bácsi) halálával bizonyára lezárult egy korszak Szentendrén. Híd-ember volt, aki még ismerhette a város festőket idehívogató bájának, „ősállapotának” utolsó korszakát. Tudásával, személyes emlékeivel és élményeivel, hosszú életének szerteágazó szerepvállalásaival nemcsak összekötötte az egykori és a mostani Szentendrét, hanem magára vállalta a hídpillér tartó-megtartó szerepét is. A hivatása és szülővárosa iránti elkötelezettség, töretlen hűség karöltve kísérték végig egész életén – fogalmaz nekrológjában Török Katalin

A szentendrei Barcsay Múzeumban június 3. és 5. között alkalmi kiállítás látható a Ferenczy Múzeumi Centrum (FMC) gyűjteményében levő művekből In Memoriam Deim Pál címmel.