2016. október 24., 10:53
Felhívjuk az Olvasó figyelmét, hogy ez a cikk több, mint 8 éve jelent meg, ezért elavult információkat tartalmazhat.

A Városháza dísztermében tartottak lakossági fórumot október 19-én a programban érintett lakók, a kivitelezők, a műszaki ellenőrök, illetve az illetékes minisztérium és az önkormányzat képviselőinek részvételével.

Dr. Török Balázs
városfejlesztésért felelős alpolgármester bevezetőjében elmondta, hogy a magyar állam által elindított Otthon Melege Program lényege, hogy a beruházás költségét 50%-ban a lakosság, 50%-ban az állam finanszírozza. Az önkormányzat a lakók érdekében vállalt szerepet: pályázat elkészítését, illetve a projekt menedzsmentjét támogatta. A programra 25 társasház jelentkezett, a vidéki városok közül Győr után Szentendrén nyertek legtöbben pályázati támogatást.

Kozlovszky Zsuzsanna
az NFSI képviselője (a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium által alapított pályázatkezelő cég) a pályázat menetéről nyújtott átfogó képet, illetve ismertette a különféle határidőket, melyből a legfontosabb: a beruházást 2017 júniusáig kell befejezni. Mint mondta, a rendelkezésre álló időn belüli ütemezés a lakosság dolga. A korábbi pályázatokhoz képest újdonság, hogy most a műszaki ellenőrökkel az állam kötött szerződést. Országosan a társasházak felében kezdődött el a kivitelezés, Szentendrén 15 háznál, vagyis 60%-nál. A több mint 400 támogatott társasház közül eddig öt háznál fejeződött be a korszerűsítés.

Vadnai Tímea
projektkoordinátor elmondta, hogy a kivitelezés megszervezését nehezíti a szakember-hiány, a beszállítói késések. Jelenleg 100 szakember végzi a kivitelezést. A munka haladása részben az időjárás függvénye, de felhívta a figyelmet arra is, hogy ha védett állatok vannak a homlokzaton (pl. fecske, denevér), akkor a munkát leállítják, és a Duna-Ipoly Nemzeti Park munkatársai ellenőrzik.

A műszaki ellenőrök
elmondták, hogy a közös képviselővel tartják a kapcsolatot, illetve röviden beszámoltak az ellenőrzésük alá tartozó házak felújításának jelenlegi állásáról, a felmerült problémákról. Elmondták, hogy a téli időszakban is lehet hőszigetelést végezni, mert az anyag és a technológia ezt megengedi.
Káldy Györk
műszaki koordinátor az általános műszaki problémákról beszélt, mert mint mondta, minden épületben más a gond. Mostanra a beruházás nagyjából 50%-ban indult el, ez megfelel az országos aránynak. Elmondta, hogy augusztusban az egyik ablakgyártó visszalépett kapacitáshiányra hivatkozva, ezért új gyártót kellett keresni. Most intenzív munka folyik, hogy az ablakcseréket november végéig befejezzék. Több társasháznál fűtéskorszerűsítés előzte meg a homlokzati hőszigetelést, a gépészeti munkák őszre befejeződtek. Itt az okozott nehézséget, hogy néhány lakásban ragaszkodtak az egyedi fűtéshez. Elmondta, hogy padlás- és pincefödém hőszigetelését télen is lehet végezni. Hozzátette, hogy a munkát nagyban hátráltatta, hogy néhány épületben nagyon sok volt a szemét, így a kivitelezőkre hárult a lomtalanítás. Ő is megerősítette, hogy a homlokzati hőszigetelést télen is lehet végezni, de szeretnének karácsony után levonulni, és tavasszal folytatni a munkát. Felhívta a lakók figyelmét a heti szintű kooperációra, mert ez az a fórum, ahol a lakosok találkozhatnak a műszaki ellenőrökkel. Kérte a lakókat, hogy éljenek ezzel a lehetőséggel, hiszen a mostani fórum konkrét dolgok megvitatására nem alkalmas. Kérte a lakástulajdonosokat, hogy az épületek falán lévő műtárgyakat – klímaberendezéseket, parabolaantennákat – távolítsák el, mert a kivitelezőknek hozzá kell férniük a falhoz.

Kérdések és válaszok
A lakók panaszolták, hogy nem kaptak megfelelő tájékoztatást a munka elkezdéséről, és kérdezték, ki a felelős, ha például a falon lévő klímaberendezés megsérül. Válasz: a szerződés szerint az okozott kárt a kivitelező téríti meg, a szerződések a közös képviselőknél megtekinthetők. Az érintett kivitelező viszont azt nehezményezte, hogy nem tudták felállítani az állványt a klímaberendezés miatt, hiába kérték a lakót a leszerelésére.
Az egyik lakó egy korábbi beruházás kapcsán az azóta keletkezett repedés miatt reklamált. Válasz: a garanciális javítás keretében kell a kivitelezőnek a javítást elvégeznie.
A legtöbb kérdés az ablakcsere időpontjára vonatkozott, mert sok lakó szerint ez a folyamat nagyon rosszul áll, elhangzott már sok dátum, amit nem tartottak be, és vannak olyan épületek, ahol még fel sem mérték az igényt, és már javában a fűtési szezonban járunk. Válasz: az ablakcserét technológiailag hidegben is el lehet végezni, és november végéig szeretnék minden épületben befejezni.
Az egyik kivitelező elmondta, hogy ők nem kellemetlenkedni akarnak a lakóknak, nekik is az a céljuk, hogy a lehető leggyorsabban befejezzék a munkát, de vannak olyan lakók, akikkel nem tudnak együttműködni. Mint mondta, sok gondot okoznak az ablakredőnyök, mert vannak lakók, akik nem akarják leszerelni, mert akkor tönkremegy, de a redőny lábazata a párkányra van szerelve, azt pedig nekik le kell szedni, különben a műszaki ellenőrök nem veszik át a munkát.
A mintegy kétórás fórum után egyértelmű volt, hogy szükség van további egyeztetésekre, megbeszélésekre a lakók és a kivitelezők között a problémák megoldása érdekében.

forum2