2017. május 9., 14:06
Felhívjuk az Olvasó figyelmét, hogy ez a cikk több, mint 7 éve jelent meg, ezért elavult információkat tartalmazhat.

Szentendre védett övezeteibe – Duna-korzó középső szakasza, Rákóczi Ferenc utca – csak az út kezelőjének engedélye alapján lehet behajtani. Fontos tudnivalók a védett övezetbe történő engedély nélküli behajtással kapcsolatos bírságolási rendről.

Szentendre Város Önkormányzat Képviselő-testülete a 2016. május-12-i ülésén módosította a védett övezetekről szóló helyi rendeletét. Ennek alapján 2016. július 1-től a Szentendre, Duna-korzó Péter Pál utca és Lázár cár tér közötti szakaszára is kiterjesztette a védett övezetet, ami kitáblázásra került.

A KRESZ értelmében, aki a közúti közlekedésben részt vesz, köteles a közúti jelzések rendelkezéseinek eleget tenni. A táblák alapján meghatározott forgalmi rendet a gépjármű vezetőnek be kell tartania, azok jelentése alapján kell a közúti forgalomban részt vennie, így az utasítást, illetve tiltást előíró táblák megsértőinek számolni kell azzal, hogy ennek észlelése során bírság kerül kiszabásra.

A közterület-felügyeletről szóló 1999. évi LXIII. törvény rendelkezéseit figyelembe véve a közterület-felügyelő az intézkedésével érintett személyről, az intézkedése vagy az eljárása szempontjából lényeges környezetről és körülményről, tárgyról képfelvételt, hangfelvételt, kép- és hangfelvételt készíthet. Az eljárása szempontjából készített felvétel a rögzítés helyszínén elkövetett jogsértés miatt indított közigazgatási hatósági eljárásban felhasználható.

Szentendre Város védett övezeteibe, így a Duna-korzó Péter Pál utca Lázár cár tér közötti megjelölt útszakaszra is csak az út kezelőjének (sorszámozott, a gépjármű forgalmi rendszámára kiadott) engedélye alapján lehet behajtani. A behajtási engedély kiadására irányuló eljárás önkormányzati hatósági ügy, melynek lefolytatása Szentendre Város Polgármesterének átruházott hatáskörébe tartozik.

A Duna-korzón, illetve a Rákóczi Ferenc utca védett övezetben a kamerák segítségével a hatósági határozattal kiadott és érvényes behajtási engedélyek ellenőrzése történik, annak hiányában kerül megküldésre a közigazgatási bírság, melyre a közterület-felügyeletről szóló törvény 17/A. §-a ad felhatalmazás. Ennek értelmében a felügyelő jogosult feladatkörébe tartozó közúti közlekedésről szóló törvényben meghatározott közlekedési szabályszegés esetén közigazgatási bírságot alkalmazni.

A közigazgatási bírságolással kapcsolatban kiadott kormányrendelet a bírság mértékét (fix bírság) kötelezően állapítja meg, mérlegelési lehetőséget az eljáró hatóság számára nem biztosít, így a kiszabott bírság méltányosságból történő módosítására, visszavonására nincs hatásköre sem a Közterület-felügyeletnek, sem Jegyzőnek, Polgármesternek, a kiszabott bírság mérséklését, illetve törlését – az elkövetés, illetve az elkövető személyes körülményeire való tekintettel – engedélyezni nem lehet.

A közterület-felügyelő a közúti közlekedésről szóló 1988. évi I. törvény 20. §-a alapján intézkedik, és ez a rendelkezés a külön jogszabályban meghatározott technikai eszközzel történő rögzítést nem írja elő feltételként, azt csak a 21. §-ban meghatározott bírságok alkalmazása esetén kötelező alkalmazni a gépjármű üzemben tartó objektív felelősségének megállapításához. A közterület-felügyelő a 21. § alapján nem intézkedik, erre nincs jogszabályban kapott hatásköre.

Fentiek alapján a közterület-felügyelő intézkedéséhez nincs jogszabályi követelmény arra vonatkozóan, hogy GKM rendelet értelmében hitelesített közúti ellenőrző berendezést (VÉDA kamerát) kell használni.

Ha a gépjármű üzemben tartója a kiszabott közigazgatási bírságot nem veszi tudomásul, vagy harminc napon belül nem fizetik meg a közigazgatási hatósági eljárást az egyébként irányadó rendelkezések szerint kell lefolytatni, amire a rendőrkapitányság jogosult.