2017. május 24., 16:58
Felhívjuk az Olvasó figyelmét, hogy ez a cikk több, mint 7 éve jelent meg, ezért elavult információkat tartalmazhat.

A Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatósághoz fordult Verseghi-Nagy Miklós polgármester a keddi felhőszakadást követő elöntés miatt. A belvárost szennyvízzel keveredett csapadékvíz öntötte el a lezúduló nagy mennyiségű eső miatt. A DMRV egy tavaly év végi fejlesztésétől a hasonló esetek megelőzését várta a város.

2017. május 23-án, kedden, a késő délutáni órákban heves intenzitású csapadék érte el Szentendrét, amelyet az egyesített csapadék- és szennyvízcsatorna-hálózat nem tudott elvezetni. Ennek következtében a történelmi belváros alacsonyan fekvő utcáit és ingatlanjait szennyvízzel keveredett csapadékvíz árasztotta el mintegy 10-40 cm magasságban.

Az elöntés a DMRV Zrt. üzemeltetésében és az állam tulajdonában lévő közműhálózatból került közterületre, önkormányzati és magántulajdonú ingatlanokba, nagy károkat okozva a tulajdonosoknak. A probléma évtizedek óta terheli a várost, a csapadékvizet és szennyvizet egyesített hálózatban kezelő rendszer a nagy esőzések idején rendszeresen alkalmatlannak bizonyul a feladatra. Az önkormányzat ismételt kérésére az üzemeltető Duna Menti Regionális Vízmű 2016-ban korszerűsítette a belvárosi csatornarendszert, a város pedig az egyesített csatornahálózat tehermentesítésére 67 méter hosszú új csapadékvíz-elvezető csatornát épített a Vujicsics tér – Lázár cár tér területén. A két beruházástól azt várta a városvezetés, hogy megelőzik a nagy esők okozta elöntéseket a belvárosban. A keddi felhőszakadás azt bizonyította: a DMRV korszerűsítése nem elegendő ahhoz, hogy az egyesített rendszerből ne áramoljon visszafelé a víz, ezért Verseghi-Nagy Miklós polgármester a Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatósághoz fordult segítségért.

Mint a polgármester levelében fogalmaz, „a szennyeződés köz- és magántulajdonban, üzlethelyiségekben rendkívül nagy kárt okozott, a rendszerből kijutott fekália közegészségügyi veszélyforrást is jelent”. Verseghi-Nagy Miklós arra figyelmeztet: „A hálózat túlterhelődését is hivatott megelőzni, illetve megakadályozni a Szentendre, Kert utcában található szennyvízátemelő berendezés (RSZ-1). Az átemelő és annak üzemi berendezései vélelmezhetően nem működtek megfelelően.”

Szentendre polgármestere levelében arra kéri a katasztrófavédelmi igazgatóságot, hogy vizsgálják ki a bejelentést és a vizsgálat eredményéről értesítsék az önkormányzatot, továbbá a város és a lakosság biztonsága, a hasonló események elkerülése érdekében az igazgatóság tegye meg a szükséges intézkedéseket.

Miután a teljes belvárosi egyesített rendszer állami tulajdonban és a DMRV kezelésében van, és a hasonló esetek évtizedek óta rendszeresen veszélyeztetik a várost, az önkormányzat álláspontja szerint a közműszolgáltatónak kötelessége haladéktalanul megoldani a helyzetet.

Verseghi-Nagy Miklós polgármester levele a Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatósághoz