2017. március 13., 12:11
Felhívjuk az Olvasó figyelmét, hogy ez a cikk több, mint 7 éve jelent meg, ezért elavult információkat tartalmazhat.

Ebben évben március 23-án ünnepeljük Hamvas Béla születésének 120. évfordulóját, melynek megünneplésére több programmal is készül a város.

Hamvas Béla Kossuth-díjas író, filozófus, esztéta és könyvtáros Eperjesen született 1897. március 23-án, és Budapesten hunyt el 1968. november 7-én.
1923-ban a budapesti egyetem magyar-német szakán szerzett diplomát. Tanult a zeneművészeti főiskolán is. 1927-tôl a Fővárosi Könyvtár könyvtárosa volt, állását 1948-ban elvesztette. 1951-64 között segédmunkás és raktáros volt.
1964-ben nyugdíjazták. Sikerült egy kis gyümölcsöst venniük Szentendrén, így Hamvas visszatérhetett kedvenc településére, kora tavasztól késő őszig a kertet művelte, gyümölcsöket, virágokat telepített.
Élete utolsó évében sokat betegeskedett, alkotói lendülete megtört. Ismerőseinek írt leveleiben a kétség szólal meg, azt vizsgálta, életét sikerült-e írásaival összhangba hoznia, a gondolataiból a ténylegesen élt életében mennyit „realizált” (a realizálás Hamvas bölcseletének egyik kulcsfogalma). Agyvérzésben halt meg, Szentendrén, a köztemetőben temették el, sírját védetté nyilvánította a Kegyeleti Bizottság.
Hamvas a ’30-as években találkozott Julius Evola műveivel, majd később R. Guénon írásaival, melyek meghatározó hatást tettek rá. Így került egyre közelebb a metafizikához, a tradicionalizmushoz. Talán legjelentősebb műve a Scientia Sacra, ami szent tudományt, szent tudást jelent. Nem dolgozott ki filozófiai rendszert, nem alapított iskolát, és nézeteit utólag is csak erőszakoltan lehet besorolni valamilyen irányzatba. A nyugati tradicionalizmus egyedi magyarországi képviselőjeként a lét teljességének a helyreállítását nem a keleti tanok beolvasztásától, hanem az evangéliumi kereszténység megvalósításától várta. Karnevál című regénye a XX. század „sorskatalógusa”.
Hamvas Béla számára az írás a mindennapi praxis része volt, ima és jóga-gyakorlat, az éberség megőrzésének számára legalkalmasabb eszköze. Műfajául az esszét választotta: minden írása, a regényeket is beleértve, esszészerű.
Hamvas Bélát 1948-tól haláláig szinte teljesen mellőzték hazánk szellemi életéből, írásai – egy tanulmány kivételével – nem jelenhettek meg. Életműve gépelt, kéziratos formában, többször másolva járt kézről kézre. A nyolcvanas évektől indulhatott meg Hamvas nyilvános újrafelfedezése.
Hamvas Béla munkásságát 1990-ben posztumusz Kossuth-díjjal, 1996-ban Magyar Örökség díjjal ismerték el.
Kortársai szerint, aki ismerte Hamvas Bélát, nem tudta őt nem szeretni vagy nem tisztelni, mert szeretetre méltó ember volt, egy tiszta lény. Hamvast nekünk, az utódoknak is tisztelni kell. És olvasni a Hamvas életművet, akár többször is.
Programok Hamvas Béla tiszteletére

• Könyvbemutató és filmvetítés
Március 21. kedd 18.00,
Pest Megyei Könyvtár (Pátriárka u. 7.)
Hamvas Bélának a tavaly év végén megjelent A valóságban felébredni című könyvét március 21-én, kedden 18 órakor mutatják be a Pest Megyei Könyvtárban. A kötetben eddig még nem ismert Hamvas-szövegek, fotók, kéziratok is szerepelnek. A könyvbemutatót követően levetítik A nevezetes névtelen című, új Hamvas-filmet, mely a könyv DVD-melléklete.
A könyv és a film alkotóival Bálint Edina rádiós szerkesztő-műsorvezető beszélget, a kötetből Lőte Attila színművész olvas fel részleteket. A programon a könyv kedvezménnyel megvásárolható.

• Filmvetítés és beszélgetés
Március 24. péntek 18.30,
P’Art Mozi (Dunakorzó 18.)
A NEVEZETES NÉVTELEN – EGY P’ARTON AZ ALKOTÓKKAL SOROZAT
Magyar fikciós dokumentumfilm (65’)
A vetítés után vendég: Szathmári Botond orientalista, vallásfilozófus

• A bor filozófiája
Március 31. péntek 19.00,
Pest Megyei Könyvtár színházterem
Rátóti Zoltán Jászai Mari-díjas színész, érdemes művész estje, csellón kíséri Kántor Balázs, a Magyar Állami Operaház zenekarának szólócsellistája.
Valóban szükséges filozófiát gyártani a jó borhoz? Talán elegendő, ha az alapvető kérdések – hogy mit igyak, mikor igyak, hogyan igyak és hol igyak – megválaszolásához Hamvas Béla és Márai Sándor bölcs életszemléletét hívjuk segítségül, költők megzenésített bordalainak társaságában.
A négyféle nedűt a Kőhegybor biztosítja, sommelier: Hidegkuti Gergely
Belépőjegy: 3000 Ft

• Eperjesi Hamvas Béla-napok
Március 23-24.
Eperjesi Egyetem
Konferencia és kiállítás
Szervezők: Ars et Vita Alapítvány (Szentendre), Eszterházy Károly Egyetem (Eger), Eperjesi Egyetem (Eperjes, Szlovákia)