2017. január 23., 12:17
Felhívjuk az Olvasó figyelmét, hogy ez a cikk több, mint 7 éve jelent meg, ezért elavult információkat tartalmazhat.

2017. január 19-én tartották az idei első képviselő-testületi ülést, melynek kezdetén Négyessy Katalin (Fidesz-KDNP), a 7. számú egyéni választókerületben tartott időközi képviselő-választás győztese átvette megbízólevelét, és letette a képviselői esküt.

Változás a Jóléti Munkacsoportban

Dr. Morlin Eszter lemondása miatt új elnököt választottak a Jóléti Munkacsoport élére. A képviselő-testület Zetelaki Orsolyát bízta meg a feladattal, aki 1995 óta él Szentendrén férjével és öt gyermekével.

 

Rendeletmódosítás

A képviselők módosították a város parkolási rendjéről és a védett övezetekbe történő behajtás rendjéről szóló rendeletet, mivel a Rév utcában, illetve a Teátrum utcából nyíló házakban lakók kérték, hogy ingatlanjaikat a Dunakorzó védett szakaszán keresztül közelíthessék meg. Mivel ezek az utcák helyezkednek el legközelebb a védett területhez, az ingatlantulajdonosok behajtási engedélyt kaptak a Dunakorzóra.

 

Rendeletalkotás

A képviselő-testület új rendeletet alkotott a közterület-felügyelet és mezeiőr-szolgálat szervezetéről, valamint a Közterületi Térfigyelő Rendszer létrehozásáról. A mezei őrszolgálat fenntartását – az állami támogatást kiegészítve – az önkormányzat biztosítja, vagyis a termőföld tulajdonosoknak nem kell mezőőri járulékot fizetniük. A mezőőr Szentendre közigazgatási területéhez tartozó termőföldeken látja el a feladatát, de illetékessége kiterjed Pilisszentlászló közigazgatási területére is. A rendelet rögzíti, hogy a közterületet-felügyelő és a mezőőr is hivatalos személy, munkáltatójuk a jegyző.

 

Bővült a térfigyelő-rendszer

Városunkban 2010-ben építették ki a 32 kamerával működő térfigyelő rendszert a lakosság biztonságérzetének javítása és a rendőrség munkájának támogatása érdekében. A rendszer folyamatos karbantartása megtörtént, de fejlesztésére csak 2015-ben került sor. Ekkor bővítették a központi szervert, a munkaállomások számát háromra növelték, s új gépeket, szoftvereket telepítettek, valamint négy helyszínen (Vasúti villasor, Egres utca, Barackos utca, Szentlászlói út) további kamerákat állítottak fel. Később az állomásra még egy kamerát kihelyeztek, majd a Duna-korzó védett övezetté nyilvánítása miatt tavaly augusztusban a Duna korzó 8/B. szám elé a már korábban kiépített kamera mellé két fix, rendszámfelismerős kamerát szereltek fel. Jelenleg 39 kamerából áll a rendszer.

A helyi rendeletek betartatása érdekében további kamerák kihelyezése vált szükségessé, melyeket a rendőrséggel egyeztetve az alábbi helyszíneken állítottak fel: 1. Barackos u. – Tátika u.; 2. Cseresznyés u. – Pismány u.; 3. Ady E. u. – Várkonyi Z. u.; 4. Ady E. u. – Barackvirág u.; 5. Boldogtanyai u.; 6. Ipar utca; 7. Barackos u. – Kömény u. (régi buszforduló); 8. Hamvas B. u. – Pomázi út (hulladékgyűjtő sziget); 9. Hamvas B. u. – Kálvária u. (Móricz Zs. Gimnázium parkolója – hulladékgyűjtő sziget); 10. Rákóczi F. utca.

 

Adóhatóság ellenőrzése

A képviselő-testület elfogadta a 2017. évi adóellenőrzési tervet. Az adóellenőrzésre vonatkozó rendelkezés alapján az önkormányzati adóhatóság folyamatosan ellenőrzi az egyes helyi adó fizetési kötelezettségek teljesítését, melyről a képviselők minden évben tájékoztatást kapnak.

 

Megszűnt közalapítványok

A Biztonságos Városunkért Közalapítványt 1999-ben, a Szentendre Sportjáért Közalapítványt pedig 1995-ben alapította az önkormányzat. A közalapítványok működésének felülvizsgálata során megállapítást nyert, hogy a szervezetek évek óta semmilyen tevékenységet nem folytatnak, törvényes működésük feltételei hiányoznak, az alapítványi célok között megfogalmazott közfeladatok ellátásának biztosítása más módon vagy más szervezeti keretben hatékonyabban megvalósítható, ezért a képviselő-testület mindkét közalapítványt megszüntette.

 

Együttműködés a nemzetiségi önkormányzatokkal

A nemzetiségek jogairól szóló törvény értelmében minden év január 31-ig felül kell vizsgálni a helyi és a nemzetiségi önkormányzat között fennálló együttműködési megállapodást. A felülvizsgálat megtörtént a törvényi szempontok alapján, melynek eredményeképpen a képviselő-testület úgy döntött, hogy mind a hét – a Cigány, a Román, a Horvát, a Szlovák, a Lengyel, a Szerb és a Görög – Nemzetiségi Önkormányzattal megkötött együttműködési megállapodást változatlan tartalommal fenntartja.

 

ÁSZ-jelentés és intézkedési terv

Az Állami Számvevőszék decemberben megküldte az önkormányzatnak a Ferenczy Múzeum gazdálkodásának 2011-2014. közötti időszakról szóló jelentését. Az ebben megfogalmazott megállapítások és javaslatok megvalósítására az önkormányzat, illetve a múzeumigazgató által készített intézkedési tervet a képviselő-testület elfogadta.

 

Pályázat útépítésre, felújításra

A képviselők jóváhagyták, hogy a város pályázatot nyújtson be a Nemzetgazdasági Minisztériumnak az „Önkormányzati tulajdonú belterületi utak szilárd burkolattal történő kiépítésének, felújításának és korszerűsítésének támogatása” címmel megjelent felhívására. A pályázaton az önkormányzat az alábbi fejlesztésekkel kíván pályázni: Móricz Zsigmond utca, P+R parkoló útterülete a körforgalmakkal, Barackvirág utca, Vasúti villasor. Az igényelt támogatás 150 millió Ft, melynek önrésze 7,9 millió Ft.